Nenechte se otrávit aneb černá ředkev odstraní škodliviny z těla

Nenechte se otrávit aneb černá ředkev odstraní škodliviny z těla

Jedním z nejdůležitějších orgánů našeho těla jsou játra. Představují totiž důmyslnou chemickou továrnu, která zpracovává látky tělu škodlivé až jedovaté a naopak vyrábí ty, které k životu nutně potřebujeme. V dnešní době naše tělo přijímá celou řadu toxických látek. Naše játra jsou díky tomu hodně zatěžována, a proto bychom jim měli věnovat náležitou péči. Jedním z přírodních prostředků, které na játra působí blahodárně je i černá ředkev.


Černá ředkev se jako zelenina pěstovala již před 4 tisíci lety v Číně. Ještě o něco dříve ji pravděpodobně znali Egypťané. Slované ji objevili až ve středověku, oceňovali ji však nejen jako chutnou zeleninu, ale i jako účinnou léčivou rostlinu. V našich zemích pak na dlouho upadla téměř v zapomnění. Dnes se však díky svým jedinečným účinkům na naše zdraví znovu vrací na výsluní.


Černá ředkev obsahuje řadu životně důležitých látek. Vitamínu C v ní za syrova najdeme více než v citrónech. Kromě něj obsahuje i vysoké množství vitamínu E, B1, B2, B6 a beta-karotenu. Z minerálů jsou v ní hojně zastoupeny železo, síra, měď, vápník, hořčík, draslík a fosfor.


Ředkev za své antibiotické účinky vděčí vysokému obsahu látek zvaných fytoncidy. Důležitou složkou jsou i hořčičné silice obsahující síru. Právě jim totiž ředkev vděčí nejen za svou nenapodobitelnou štiplavou chuť, ale i za svůj blahodárný vliv na naše játra. Tyto silice můžeme najít i ve všech příbuzných rostlinách včetně známých ředkviček. Černá ředkev jich však obsahuje největší množství.


Dopřejte svým játrům očistu


Kdo by měl černou ředkev konzumovat především? Především lidé trpící nedostatečnou funkcí jater. Ta se může projevovat například zvýšenou únavou, bolestmi hlavy, páchnoucím dechem, trávicími obtížemi, žlutavým zbarvením povlaku jazyka či očního bělma. Při změně ročního období, kdy jsou játra zatěžována nejvíce, je však zhruba dvacetidenní čisticí jaterní kúra, která využívá černou ředkev nebo její šťávu, vhodná téměř pro každého.


Blahodárné účinky ředkve na lidské zdraví ocení i lidé trpící trávicími obtížemi jako je zácpa, nadýmání a pocit těžkosti po jídle. Šťáva z ředkve se doporučuje při nespavosti a bolestech hlavy. Smíchaná s medem se od nepaměti využívá při léčbě kašle a bronchitidě. Podporuje tvorbu žluči a rozpouští žlučové kaménky.


Ředkev naopak není vhodná pro osoby trpící průjmy, žaludečními a dvanácterníkovými vředy nebo zvětšenou štítnou žlázou. Také pro osoby, které  po jejím požití pociťují žaludeční obtíže.


Internista MUDr. Bohumil Ždichynec doporučuje užívání šťávy z červené ředkve především při prevenci léčbě funkčních poruch zažívacího ústrojí. Ve skupině osmi jeho pacientů, kteří šťávu šest týdnů užívali, udávali všichni sledovaní alespoň částečné zlepšení svých potíží a množství chemických léků, které užívali, se snížilo o třetinu. Příznivé účinky přetrvávaly ještě další tři týdny po vysazení přípravku.


Jak užívat ředkev?


Černou ředkev můžeme samozřejmě konzumovat jako běžnou zeleninu. Velice chutná pokrájená na chleba s málem či sýrem anebo jako přísada do nejrůznějších salátů.


Pro pravidelné užívání a nárazové čisticí kůry je však mnohem vhodnější šťáva z černé ředkve. Musí být ovšem 100% a čerstvá. Můžete samozřejmě využít i některé potravinové doplňky obsahující kvalitní a čerstvou šťávu z ředkve. Vhodný je například belgický přípravek 
Rabanon, který obsahuje 100% šťávu z černé ředkve pocházející výhradně z ekologického zemědělství. Minimum pozitivních účinků si naopak zachovává ředkev v sušené formě.Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/nenechte-se-otravit-aneb-cerna-redkev-odstrani-skodliviny-z-tela.htm#ixzz4qE6SkUXn